E-mail: info@electrobase.lv
tel: +371 2 923-76-76.
tel: +38 067 463 73 59

Kuidas valida kattemadratsit ja missugune peab üks õige kattemadrats olema?

Kattemadratsi peaülesandeks on põhimadratsi kaitse mustuse, tolmu ja kõige tähtsam – niiskuse eest.

Missuguseid kattemadratseid võib tarbija valida?

Tepitud kattemadrats täidisega – on toodetud kunstlikest või looduslikest materjalidest (ees-ja tagapool) ja täidisest, milleks saab olla fiiber, puuvillane vatt, vill, polüester. Selline kate kaitseb ainult tolmust ja mustusest, kuid laseb kergesti niiskust läbi, mis satub otse põhimadratsi katte peale. Tihtipeale valitakse sellist madratsikatet põhimadratsi kaitseks väikese kõrguse (1-2 cm) ja põhimadratsi mugava tõstmise tõttu. Mõnes mõttes 3 cm lisakõrgust  aitab ajutiselt pehmendada kõva madratsi pinda, kuid see mõju ei kesta kaua. On mõttekam algusest peale valida Teile maksimaalselt sobiva mugavusastmega kattemadrats.

Tepitud madratsikatteid nn „suvi-talv“ efektiga leidub vaid meie turult, samal ajal kui Euroopas kasutatakse termoreguleerivaid kangaid madratsikatete pealiste valmistamiseks. Kangad nagu Lenpur, Coolmax, Outlast, Tensel sobivad väga hästi soodsa mikrokliima loomiseks madratsi pealispinnal ja lubavad vältida villa või puuvilla vati kasutamist katemadratsi täitematerjalina. Vastavalt küsitlustele ei tee „suvi-talve“ madratsi omanikud suve poolel ja talve poolel vahet ilma vastava sümbolita (päike ja lumehelves).

See tähendab, et kattemadratsi funktsioneerimine talve- ja suvemadratsina on nullilähedane.

Mustuse- ja tolmukaitse tepitud madratsikatete puhul toimib, termoregulatsiooni ja alusmadratsi kvaliteedi parandamise omadused jäävad aga küsimärgi all.

Membraaniga katemadratsid – kattemadratsid, millede esipool on valmistatud loomulikest ja kunstlikest materjalidest, tagapool on aga niiskuskindel membraan vett tõrjuvate omadustega. Membraaniga kattemadratseid kinnitatakse kummipaela abil, mis lubab hoida neid paigal ja kaitseb nurki.

Vett tõrjuva membraaniga kattemadrats kaitseb alusmadratsit niiskuse läbilaske vastu. Selline kattemadratsi tüüp on asendamatu mitte ainult laste madratsite puhul või koduloomade olemasolul vaid ka mis tahes alusmadratsi puhul.

Inimese kehast eraldub keskmiselt 200-400 ml vedelikku une aja jooksul, mis osaliselt jääb voodipesu sisse, kuid suurem osa sellest satub madratsi katte peale, mis omakorda viib raskesti eemaldatavate plekkide ja mustuse tekkeni.

Membraanidega kattemadrats täidab oma ülesandeid madratsi kaitsena palju paremini, sest omab rohkem kaitseomadusi.

Membraanidega kattemadratsite valik on üpris lai (membraani tüübi, katte tüübi järgi), kuid on olemas mõned näitajad, mida ei tohi tähelepanuta jätta.

- turvalisus ja looduslikkus

- membraani õhu läbilaskevõime

- membraani veepidavus

- membraani haprus

 

Turvalisus ja looduslikkus – KAMASANA membraan on toodetud polüuretaanist (PU) vee baasil, lahustina on kasutatud vett, mitte dimetüülformamiidi. PVC membraanid on toodetud piirituse baasil, fenool ja ftalaat on keemiline ühend, mida lisatakse PVC-sse paindlikkuse ja elastsuse suurendamiseks. Ftalaadi kogus peab olema märgitud membraani tehnilises kirjelduses vastavalt Euroopa ohutusnõuetele.

Kõrge õhu läbilaskevõimega on vaid PU membraanid vee baasil, PVC membraanide õhu läbilaskevõime on kümnetes kordades madalam (sellised membraanid näevad kile moodi välja, läikivad ja ei ole elastsed). PVC ei võimalda toota mikroavadega membraane, mis raskendab märgatavalt õhu läbilaset membraani kaudu.

Veebaasil PU laseb luua membraani, mis oleks maksimaalselt lähedane kuulsale Gore-Tex membraanile. Antud membraani funktsioneerimise põhimõte seisneb selles, et membraanil on endal tohutul hulgal poore (4 - 6 mlrd ruut tolli kohta) ja iga neist on väiksem kui vee molekul, kuid samas suurem kui auru molekul.

Membraani veepidavus – on membraani võime vastu pidada vedeliku väljaspoolsele mõjule, mõõdetakse veesamba millimeetrites. PVC membraani, mida kasutatakse KAMASANA madratsikatetes, veepidavus on 10 000 -12 000 mm, samal ajal kui enamikul membraanidel on see näitaja ainult 2 000 – 3 000 mm. Ühelt poolt nii kõrge näitaja (10 000 -12 000 mm)  ei saagi olla täiel määral kasutatud kodustel tingimustel, kuid pidage meeles, et mida kõrgem on membraani kulumiskindlus, seda kauem saab madratsikatet kasutada.

Membraani haprus – PU membraanid on elastsemad kui PVC membraanid, mis tähendab, et nad ei purune ega murune kasutusaja jooksul või pesu ajal.

PU membraani elastsust on kerge kontrollida – membraan on kergesti veniv. Kasutusaja jooksul hakkavad PVC membraanile ilmuma murded, mis lasevad niiskust läbi.

KAMASANA vabrik (Hispaania) -membraansete niiskuskindlate kangaste ja madratsikatete tootja ja Euroopa turuliider. Vabriku toodang on esindatud ja kõrgelt hinnatud paljudes maailma riikides – Saksamaa, Hispaania, Hiina, Lõuna-Aafrika Vabariik, USA, Rootsi, Norra, Taani jne.

Milles siis seisneb peamine niiskuskindla membraani eelis?

Kasutatava membraani peamised kvalitatiivsed omadused on – KÕRGE ÕHU LÄBILASKEVÕIME, ELASTSUS, NIISKUSKINDLSUS, ÖKOLOOGILISUS JA TURVALISUS.

Vabriku tooted on sertifitseeritud OEKO-TEXi standardi  sertifikaadiga kolmes kategoorias (kahjulike ja mürgiste ainete puudumine), kuna vabrik valmistab tooteid ka lastele ja noorukitele. BCI sertifikaat on ülemaailmne materjalide standardite süsteem, mis toetab tulemuslikkust ning keskkonna- ja ohutusstandardite järgimist.

Madratsikatte valmistamisel kasutatakse "värskuse" tehnoloogiaid AEGS ja SANITEG, mis eeldab  sanitaarrežiimi ja maksimaalset kaitset bakterite ja mikroobide, allergiate ja nahaärrituste vastu.

Euroopa müügi statistika järgi kõige populaarsemad ja praktilised madratsimudelid on:

Membraaniga madratsikate ESTEL (selles on kasutatud kapillaarse ja termoreguleeriva omadusega TENCEL kangast)

Membraaniga madratsikate MEDDAL (ainulaadne madratsikate tänu varjatud membraani tehnoloogia kasutamisele)

Membraaniga madratsikate ACTIPUR (madratsikate kattega 100% looduslikust "mahra" puuvillast)

Membraaniga madratsikate FRESHCO 3D (madratsikate õhukambriga maksimaalse termoregulatsiooni jaoks).

Comments are closed.